REMA 1000 på Kalundborgvej i Holbæk med købmand Max Skov Hansen i spidsen har vundet discountkædens interne Discount Med Holdning-pris 2026.

Traditionen tro fandt REMA 1000s årlige Rigsmøde sted i København lørdag den 12. september. Her fejrede discountkæden det lokale købmandskab og arbejdet med Discount Med Holdning. Et af dagens højdepunkter var uddelingen af Discount Med Holdning-prisen, som i år gik til REMA 1000 på Kalundborgvej i Holbæk med købmand Max Skov Hansen i spidsen.

Den lokale købmandsforretning på Kalundborgvej i Holbæk var også nomineret sidste år, og siden har Max Skov Hansen og hans kolleger arbejdet videre med at gøre Discount Med Holdning endnu tydeligere i den daglige drift. Og det er i den grad lykkedes, fortæller regionschef Rikke Rye:

“For købmanden og teamet handler det om at skabe værdi for kunder og medarbejdere lokalt gennem konkrete handlinger. Max har i flere år været synonym med Discount Med Holdning – som ansigt eksternt og forgangsmand internt med madspildsinitiativer på tværs af hele REMA 1000,” siger regionschef Rikke Rye.

For regionschefen handler prisen dog ikke kun om drift og faglighed. Hun fremhæver også købmandens menneskelige og lokale engagement:

“Han er samtidig en købmand med et stort hjerte for mennesker på kanten, og han er ambassadør for det lokale købmandskab med sponsorater og aktiviteter,” fortæller Rikke Rye.

Discount Med Holdning-prisen er intern anerkendelse i discountkæden, som gives til en butik, der tager et stort lokalt ansvar, arbejder aktivt med at reducere madspild og gør en indsats i sundhedens tegn.

Pressefoto
Del gerne dette