Søndag den 17. maj kl. 14.00 inviterer Kirkerne på Tuse Næs til en stemningsfuld forårsfest i naturen, når der afholdes skovgudstjeneste i Bognæs Skov.

Gudstjenesten finder sted ved den smukke altersten midt i skoven, hvor naturen danner rammen om en anderledes og nærværende oplevelse. Musikken leveres af Hagested Ensemblet, som sørger for en festlig og stemningsfuld atmosfære.

Fællesskab omkring bålet

Efter gudstjenesten er der lagt op til hygge og fællesskab omkring bålet. Her kan deltagerne smage på naturens egne råvarer – blandt andet sankesuppe og måske bålstegte hornfisk.

Arrangementet kombinerer natur, musik og fællesskab og giver en særlig mulighed for at opleve kirkelivet under åben himmel.

Praktisk information

Dato: 17-05-2026
Sted: Bognæs Skov, ved alterstenen

Vejrudsigten ser foreløbig lovende ud, men hvis vejret skulle byde på kraftig regn, flyttes gudstjenesten til Udby Kirke.

Alle er velkomne til en hyggelig eftermiddag i forårets tegn 🌿🔥

Forside | Kirkerne i Hagested og på Tuse Næs

Foto: ABW