Den 1. juli er en ganske særlig dag i Birkegårdens Haver. Den populære besøgsattraktion ved Tågerup kan nemlig fejre 30-års jubilæum, og det markeres med en festlig dag fyldt med musik, taler, underholdning, kage og gode tilbud.

Birkegårdens Haver slog første gang dørene op den 1. juli 1996. Det, der begyndte som en lille privat have omkring et nyanlagt søanlæg, har gennem tre årtier udviklet sig til en af Vestsjællands mest populære udflugtsmål med fem smukke temahaver, café, butik, legeområder og masser af oplevelser for hele familien.

Festligt jubilæumsprogram

Jubilæumsdagen byder blandt andet på:

Kl. 13.00: Ruds Vedby Garden marcherer fra billethuset til festpladsen og giver koncert.
Kl. 13.40: Borgmester Martin Damm holder jubilæumstale.
Kl. 14.00: Eagles Cheerleaders Sorø optræder, hvorefter børn og unge kan prøve nogle af holdets tricks.
Kl. 14.30: Journalist Skjold Christensen fra Vestsjællands TV fortæller om Birkegårdens Havers udvikling gennem årene.
Kl. 15.00: Et imponerende 30 meter langt kagebord fra Café Klokkeblomst serveres, mens Eric Præst sørger for hyggelig musik.
Kl. 16.30: 30 % rabat på caféens specialiteter – blandt andet stjerneskud, nuggets og kyllingesandwich.

Hele dagen vil haverne være pyntet med flag og sommerblomster, og børnene kan gå på skattejagt rundt i de smukke omgivelser.

Fra husmandssted til populær udflugtsdestination

Historien om Birkegårdens Haver begyndte med Merry og Finn Sørensen, der boede på et lille husmandssted med malkekøer. Da Finn ønskede sig en sø, blev den gravet ud ved et eksisterende vandhul, og omkring den skabte parret en smuk have.

De mange forbipasserende blev så betagede af blomsterne, at de begyndte at spørge, om de måtte komme ind og se haven. Det blev begyndelsen på Birkegårdens Haver.

Siden er én have blevet til fem, malkekøerne er blevet erstattet af klappegeder, æsler, får, høns, kaniner og fugle, og området er udvidet med café, butik, minigolf, legepladser og picnicområder.

Men som Merry og Finn selv siger, er det stadig “bare en kone og hendes mand og deres hyggelige haver”, der byder gæsterne velkommen.

Birkegårdens Haver inviterer alle til at være med til at fejre de første 30 år – og skabe nye sommerminder sammen. 🌸🎉

Birkegårdens Havers 30-års jubilæum – Birkegårdens Haver

 

Foto: ABW

Dato: 01-07-2026
Sted: Birkegårdens Haver

Del gerne dette